اشتراك گذاري مطالب
اشتراك گذاري مطالب

زوال در لغت به معناي از بين رفتن و نابودي آمده است . مفهوم زوال دعوا در حقوق در دو معناي خاص و عام استفاده مي شود . به استناد سايت مشاوره آيين دادرسي دينا ، موارد زوال دعوا عبارتند از زوال حق اصلي ، صرف نظر كردن خواهان از دعوا ، زوال دعواي غير ارادي و استرداد دعوا است . اما فوت دارنده حق اقامه دعوا يا طرف مقابل وي ، اصولا موجب زوال دعوا نمي شود . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد زوال دعوا و موارد آن بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/250/زوال-دعوا-و-موارد-آن.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۵۸:۱۱ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

بر اساس قانون آيين دادرسي مدني ، از تمام آرائي كه دادگاه صادر كرده است نمي توان تجديدنظرخواهي كرد . بلكه براي ارائه دادخواست تجديدنظر ، بايد دلايلي داشت و با استناد به آن جهات ، تقاضاي تجديدنظر كرد . به استناد سايت آيين دادرسي دينا ، جهات تجديدنظر خواهي حقوقي عبارتند از : ادعاي عدم اعتبار مستندات دادگاه ، ادعاي فقدان شرايط قانوني شهادت شهود ، ادعاي عدم توجه قاضي به دلايل ابرازي ، ادعاي عدم صلاحيت قاضي يا دادگاه صادر كننده راي و ادعاي مخالف بودن رأي با موازين شرعي يا مقررات قانوني . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد دلايل تجديدنظر خواهي مدني بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/248/جهات-تجديدنظر-خواهي-حقوقي.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۵۷:۰۹ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

طبق قانون مجازات اسلامي براي آسيبي كه به گردن وارد مي شود در شرايطي ديه تعلق مي گيرد . به نقل از سايت مشاوره كيفري دينا ، ديه گردن در ماده 626 تا 628 قانون مجازات اسلامي آمده است . طبق اين قانون ديه شكستگي گردن در صورتي كه منجر به كج شدن گردن شود و بهبود نيابد ديه انسان كامل و در صورتي كه بهبود يابد ارش است و ديه شكستن گردن بدون خميدگي آن نيز ارش است . البته در ماده 628 ديه ناقص شدن گردن نيز آمده است كه آن نيز به موجب ارش تعيين مي شود . براي مطالعه بيشتر درباره ديه گردن روي لينك زير كليك كنيد : 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/246/ديه-شكستن-گردن-و-نقص-آن.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۵۲:۴۶ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

به نقل از سايت مشاوره كيفري دينا ، هر كس محلي را براي شراب خوردن فراهم كند ، مرتكب جرم شده است زيرا خود شراب خواري نيز جرم است . مجازات داير كردن محل شراب خواري در ماده 704 قانون مجازات اسلامي آمده است . طبق اين ماده هر كس محلي را براي شراب خواري فراهم كند مشمول مجازات داير كردن محل شرب خمر است كه از قرار زير است :

سه تا دو سال حبس و هفتاد و چهار ضربه شلاق يا از يك ميليون و پانصد هزار تا دوازده ميليون ريال جزاي نقدي  يا  هر دو مجازات بالا كه اين موضوع با توجه به اوضاع و احوال جرم توسط قاضي مشخص مي شود . براي مطالعه بيشتر درباره مجازات برپا كردن محل شرب خمر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/237/مجازات-داير-كردن-محل-شرب-خمر.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۸ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۷:۱۸ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

يكي از مفاهيم مهمي كه در قانون آيين دادرسي مدني در خصوص نحوه تنظيم دادخواست اهميت مي يابد ، مفهوم نمايندگي و شناخت انواع آن است . نمايندگي حقوقي يك مفهوم حقوقي است كه بر مبناي آن ، شخص اقدام به انجام عملي حقوقي به نام شخص ديگر ، به حساب او و به منظور تأمين اهداف او مي نمايد ؛ مانند وكيل كه نماينده موكل است . به استناد سايت آيين دادرسي دينا ، انواع نمايندگي حقوقي عبارتند از نمايندگي قانوني ، نمايندگي قضايي و نمايندگي قراردادي . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اينكه نمايندگي در حقوق به چه معناست بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/245/مفهوم-نمايندگي-در-حقوق.html

 

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۵۹:۳۶ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

به نقل از سايت مشاوره كيفري دينا ، ديه بايد در مدت زمان مشخص شده قانوني صورت بگيرد . مدت زمان پرداخت ديه در قانون مشخص شده است و با توجه به نوع جرم متفاوت است . براي مثال ، مهلت پرداخت ديه در جرائم عمد ، يك سال قمري است . مهلت زماني پرداخت ديه درجرائم شبه عمد ظرف دو سال قمري است و در خطاء محض ظرف سه سال قمري است . البته قرباني و مرتكب مي توانند درباره مدت پرداخت ديه توافق كنند اما اگر اين مهلت مشخص نباشد ، ديه بايد ظرف يك سال از زمان تراضي پرداخت شود .براي مطالعه بيشتر درباره مهلت پرداخت ديه روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/243/مهلت-پرداخت-ديه.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۵۵:۲۴ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

يكي از انواع طلاق ، طلاق رجعي است . بر اساس قانون مدني ، در طلاق رجعي مرد مي تواند در طول مدت عده طلاق رجعي به زن رجوع كند . به استناد سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، عده طلاق رجعي سه طهر است ، مگر اينكه زن به اقتضاي سن عادت زنانگي نداشته باشد كه در اين صورت ، مدت عده سه ماه است . در مورد خانم هاي باردار نيز مدت عده تا پايان وضع حمل آنهاست . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد عده طلاق رجعي و مدت آن بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/244/عده-طلاق-رجعي.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۳۹:۵۷ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

يكي از مهمترين تكاليفي كه به موجب عقد نكاح به عهده مرد قرار مي گيرد آن است كه نفقه همسر خود را بپردازد . البته اين وظيفه منوط به تمكين از سوي زن است . به استناد سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، نفقه در دوران عقد دائم هم به عهده شوهر گذاشته شده است .چرا كه به موجب ماده 1102 قانون مدني ، همين كه عقد نكاح به طور صحت واقع شد ، رابطه زوجيت بين طرفين موجود و حقوق و تكاليف زوجين در مقابل هم برقرار مي شود . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد نفقه در دوران عقد بر روي لينك زير كليك كنيد : 

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/242/نفقه-در-دوران-عقد.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۴:۴۵ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

طبق قانون موضوع معامله بايد مشروع باشد . بنابراين خريد و فروش اموال نامشروع ، ممنوع و غير قانوني است . يكي از اين اموال ، مشروبات الكلي است . به نقل از سايت مشاوره حقوقي دينا ، جرم خريد و فروش مشروبات الكلي در ماده 702 قانون مجازات اسلامي مشخص شده است . مجازات خريد و فروش مشروبات الكلي از قرار زير است :

بنابراين مجازات خريد و فروش مشروبات الكلي سه مورد است كه قانون گذار همه آنها را اعمال با توجه به شدت و حدت جرم تعيين مي كند :
1- شش ماه تا يك سال حبس
2- تا هفتاد و چهار ضربه شلاق
3- پرداخت جزاي نقدي به ميزان پنج برابر ارزش عرفي ( تجاري ) كالاي ياد شده . مجازات جرم خريد و فروش مشروبات الكلي ، يك مجازات غير قابل تعليق است . براي مطالعه بيشتر درباره مجازات خريد و فروش مشروبات الكلي روي لينك زير كليك كنيد :
 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۴۰:۲۱ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

بر اساس قانون مدني ، هر يك از پدر و جد پدري بعد از وفات ديگري مي تواند براي اولاد خود كه تحت ولايت او مي باشند وصي معين كند تا بعد از فوت خود در نگاهداري و تربيت آنها مواظبت كرده ، اموال آنها را اداره نمايند . به چنين امري وصايت گفته مي شود . به استناد سايت مشاوره حقوقي دينا ، فرق وصايت با وصيت اين است كه وصايت همان وصيت عهدي است . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد وصايت و تفاوت آن با وصيت بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/240/وصايت-چيست-و-تفاوت-آن-با-وصيت.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۱۵:۵۸ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب