اشتراك گذاري مطالب
اشتراك گذاري مطالب

هر جرمي براي اينكه ثابت شود نياز به يك سري دلايل و اسناد دارد . به نقل از سايت مشاوره كيفري دينا ، اثبات جرم سرقت نيز از اين موضوع جدا نيست و براي اثبات نياز به ادله دارد . ادله اثبات جرم سرقت از قرار زير است :

اقرار كردن متهم به اينكه مرتكب جرم سرقت شده است .

اينكه كسي وقوع جرم سرقت را شهادت دهد . 

اگر قاضي با توجه به تحقيقات به اين نتيجه برسد كه متهم مرتكب جرم سرقت شده است ، اين جرم ثابت است .

نكته اي كه بايد به آن توجه كرد اين است كه جرم سرقت با سوگند خوردن ثابت نمي شود . براي مطالعه بيشتر درباره نحوه ثابت كردن جرم سرقت روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/221/نحوه-اثبات-سرقت-.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۷ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۳:۴۲ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

سرقت تعزيري انواع مختلفي دارد . به نقل از سايت مشاوره كيفري دينا ، مجازات انواع سرقت تعزيري در قانون مجازات اسلامي مشخص شده است . از اين رو مجازات سرقت تعزيري را مي توان در موارد زير دانست :

مجازات سرقت تعزيري همراه با آزار فرد يا افراد ديگر : حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا 74 است . 

مجازات سرقت همراه با اسلحه :  حبس از سه ماه تا ده سال و شلاق تا 74 

مجازات سرقت دو يا چند نفر در شب همراه با اسلحه : حبس از پنج تا بيست و پنج سال و شلاق تا 74 ضربه است . موارد ديگر مجازات سرقت تعزيري در قانون آمده است . براي مطالعه مجازات انواع سرقت تعزيري روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/218/مجازات-انواع-سرقت-تعزيري-.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۰۰:۰۵ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

بر اساس قانون مدني ، يكي از انواع طلاق ، طلاق بائن است كه در مقابل طلاق رجعي قرار گرفته است . در طلاق رجعي مرد مب تواند به زن رجوع مند اما در طلاق بائن مرد چنين اختياري را نخواهد داشت . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، انواع طلاق بائن عبارتند از طلاق پيش از نزديكي ، طلاق زن يائسه ، طلاق خلع و مبارات مادام كه زن به عوض رجوع نكرده است و سومين طلاق كه پس از سه وصلت متوالي به عمل آيد ؛ اعم از اينكه وصلت در نتيجه رجوع باشد يا در نتيجه نكاح جديد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد انواع طلاق بائن بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/219/طلاق-بائن-و-انواع-آن.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۶ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۷:۵۵:۲۲ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

سرقت به دو دسته سرقت حدي و سرقت تعزيري تقسيم مي شود . بنا به گزارش سايت مشاوره كيفري دينا ، سرقت تعزيري ، در قانون مجازات اسلامي مشخص شده است . در تعريف سرقت تعزيري مي توان گفت ، كه سرقت تعزيري همان جرم سرقت است اما با اين مشخصه كه مجازات آن تعزيري است . براي شناسايي جرم سرقت تعزيري بايد به شرايط آن توجه كرد . شرايط سرقت تعزيري در ماده  651 قانون مجازات اسلامي ، بخش تعزيرات آمده است .  هرگاه سرقت داراي شرايط سرقت حدي نباشد ولي ولي تمام شرايط مندج در اين ماده را داشته باشد ، سرقت تعزيري خواهد بود . براي مطالعه بيشتر درباره سرقت تعزيري روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/215/سرقت-تعزيري-و-شرايط-آن-.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۳:۴۹ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

از آن جهت كه زن به موجب عقد نكاح مالك مهريه مي شود ، مي تواند اقدام به بخشيدن مهريه اش نمايد . اما به لحاظ عملي اجازه پدر زن براي اين بخشش لازم و ضروري است . البته به استناد سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، در قانون شرايطي براي اذن پدر در بخشيدن مهريه پيش بيني نشده است . اما در دفاتر اسناد رسمي معمولا بخشش مهريه بدون اجازه پدر امكانپذير نمي باشد كه البته اين امر براي جلوگيري از عواقب بخشيدن مهريه مي باشد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد بخشيدن مهريه بدون اذن پدر بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/217/بخشيدن-مهريه-بدون-اذن-پدر.html

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۵ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۱۰:۵۰:۲۹ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

به گزارش سايت مشاوره كيفري دينا ، سرقت حدي و سرقت تعزيري هم در نحوه وقوع و هم در نوع و ميزان مجازات با هم تفاوت دارند . قانون گذار بخاطر شرايط متفاوت اين دو جرم ، براي مجازات سرقت حدي ، شدت بيشتري در نظر گرفته است البته ناديده نبايد گرفت كه مجازات جرم سرقت حدي از منابع فقهي اقتباس شده است به همين دليل قانون گذار نمي تواند آن را كم يا زياد كند . مجازات براي سرقت حدي نسبت به دفعات ارتكاب آن متفاوت است . براي مثال مجازات ارتكاب آن براي بار اول چهار انگشت دست راست سارق ، براي بار دوم  قطع پاي چپ از پايين برآمدگي ، براي بار سوم حبس ابد و براي بار چهارم  اعدام است . براي مطالعه بيشتر درباره مجازات سرقت حدي روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/214/مجازات-سرقت-حدي.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۰۵:۱۹ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

به موجب قانون ، مهريه زن به محض اينكه عقد نكاح خوانده شد به وي تعلق مي گيرد . بنابراين ، هم مي تواند مهريه اش را مطالبه نمايد و هم مي تواند اقدام به بخشيدن مهريه نمايد . به استناد سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، براي طي كردن مراحل بخشيدن مهريه نيازي به مراجعه به دادگاه نيست ؛ بلكه اين امر هم به موجب سند عادي و هم سند رسمي در دفترخانه هم انجام م يوشد . البته يكي از مراحل بخشيدن مهريه آن است كه پدر خانم در دفترخانه به اين امر رضايت دهد . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد مراحل و مدارك بخشيدن مهريه بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/216/بخشيدن-مهريه-،-مدارك-و-مراحل-آن.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۰۱:۰۳ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]
يكي از مهمترين موضوعاتي كه در فقه و قانون مدني مطرح است ، بحث قرابت يا خويشاوندي مي باشد . لذا شناختن رابطه خويشاوندي و انواع آن موضع مهمي است كه در قانون به آن پرداخت . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، انواع قرابت در قانون مدني يا انواع خويشاوندي را مي توان به سه دسته قرابت نسبي ، قرابت سببي و قرابت رضاعي تقسيم بندي كرد . هر كدام از اقسام قرابت احكام و آثار ويژه و خاص خود را دارند كه با ديگري متفاوت است . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد اقسام قرابت بر روي لينك زير كليك كنيد :
 
 
 

ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۱۰:۴۹ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

به گزارش سايت مشاوره كيفري ، تعريف سرقت حدي در قانون نيامده است و البته فقها آن را تعريف كرده اند . براي تعريف سرقت حدي ، بايد به شرايط سرقت حدي توجه كرد . در صورتي كه سرقت اين شرايط را داشته باشد ، سرقت حدي خواهد بود در غير اين صورت ، سرقت تعزيري خواهد بود . شرايط سرقت حدي 14 مورد است كه در ماده 266 قانون مجازات اسلامي سال 92 بيان شده است . اين موارد از قرار زير است :

1- شي مسروق شرعأ ماليت داشته باشد . 
2- مال مسروق در حرز باشد . 
3- سارق هتك حرز كند . 
4- سارق مال را از حرز خارج كند .  
5- هتك حرز و سرقت مخفيانه باشد .
6- سارق پدر يا جد پدري صاحب مال نباشد . 
7- ارزش مال مسروق در زمان خارج كردن از حرز ، معادل چهار و نيم نخود طلاي مسكوك باشد . 
8- مال مسروق از اموال دولتي يا عمومي ، وقف عام و يا وقف بر جهات عامه نباشد .
9- سرقت در زمان قحطي صورت نگيرد .
10- صاحب مال از سارق نزد مراجع قضايي شكايت كند . 
11- صاحب مال قبل از اثبات سرقت سارق را نبخشد .
12- مال مسروق قبل از اثبات جرم به ملكيت سارق درنيايد . 
13- مال مسروق قبل از اثبات سرقت تحت يد مالك قرار نگيرد . 
14- مال مسروق ، خودش يك مالي كه قبلا سرقت يا غصب شده است نباشد .  

 در واقع حتي اگر يكي از اين 14 مورد وجود نداشته باشد ، ديگر سرقت حدي نخواهد بود . براي مطالعه بيشتر درباره سرقت حدي كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/212/سرقت-حدي-و-شرايط-آن.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۵:۳۴ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]

به دليل اهميت فراواني كه ازدواج و تشكيل خانواده در سلامت اجتماعي دارد ، قانونگذار نيز قواعدي را در خصوص آن پيش بيني كرده است . از جمله آنكه ازدواج دائم حتما بايد به ثبت برسد . به نقل از سايت مشاوره حقوق خانواده دينا ، تشريفات ثبت ازدواج دائم مانند ساير اسناد رسمي است . زن و مرد بايد شناسنامه و گواهي پزشك مبني بر نداشتن اعتياد و عدم بيماري ها را به سردفتر ارائه نمايند . براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد تشريفات ثبت ازدواج دائم بر روي لينك زير كليك كنيد :

 

www.heyvalaw.com/web/articles/view/211/تشريفات-ثبت-ازدواج-دائم.html

 

 


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ] [ ۰۸:۳۲:۰۷ ] [ sevda ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب